برخی سوالات شما که این نوشته به آن پاسخ میدهد:

  • html چیست؟
  • چرا باید آن را بلد باشیم؟
  • بدون یادگیری HTML میتونیم طراح وبسایت شویم؟
  • آیا طراحی وبسایت بدون کدنویسی ممکن است؟

یکی از اولین زبان های برنامه نویسی که در سطح اینترنت به وجود آمد زبان برنامه نویسی HTML بود. البته همینجا این اشتباه عمومی رو اصلاح کنیم.

HTML یک زبان برنامه نویسی نیست. بلکه یک زبان نشانه گذاری متنی و فرامتنی است.

خب این دقیقا این معنارو میرسونه که HTML قواعد مختلف یک زبان برنامه نویسی رو نداره و اینکه ماهم ازش انتظار توانایی در سطح یک زبان برنامه نویسی رو نباید داشته باشیم. اما این به این معنی نیست که HTML بدردبخور نیست و بدون یادگیری اون میتونیم وارد برنامه نویسی و یا طراحی وبسایت شویم.

HTML در واقع تشکیل دهنده ساختار صفحات وب است. یعنی اگر ما وبسایت رو به یک ساختمان تشبیه کنیم HTML نقش اسکلت کلی این ساختمان رو داره و همه طراحی ها و امکانات ساختمان باید حتما در این اسکلت پیاده بشه. اگر ما بلد نباشم این اسکلت رو به درستی تشکیل بدیم توی تمام آنچه که بعدا روی اون پیاده میکنیم به مشکل بر میخوریم.

ساختار زبان html
HTML مانند اسکلت کلی یک ساختمان عمل میکند.

من همیشه به دانشجو هام این رو تاکید میکنم که اولین توانایی شما باید توی کارکردن با HTML باشه و به این باور دارم که کسی که HTML رو درک نکرده باشه نمیتونه کارش رو به عنوان یک برنامه نویس و یا طراح وبسایت ادامه بده

اما یکی از مهمترین ضعف های HTML در طراحی و تشکیل ظاهر وبسایت است. در اوایل سعی شد که برخی وظیفه های طراحی رو بر دوش HTML قرار بدن اما وقتی CSS وارد کار شد دیگه این وظایف از دوش HTML برداشته شد به همین دلیل هنوز برخی تگ ها و ویژگی ها در HTML وجود داره که ما از اون ها استفاده نمیکنیم.

رازهای استفاده از تصاویر و علائم بصری در طراحی وبسایت

CSS در واقع تمام قشنگی وبسایت هاست که امروزه میبینید. اگر باز برگردیم سراغ مثال قبلیمون CSS در ساختمان مثل گچ کاری و رنگ کاری داخل ساختمان است. مجددا باید تاکید کنم که یادگیری CSS بسیار تا بسیار واجبه!. اگر مهارت خوبی توی CSS داشته باشید میتونید باهاش خیلی کار ها کنید که حتی تصور نخواهید کرد، از طرفی وقتی پای طراحی وسط میاد و از خشکی های برنامه نویسی کم میشه (البته نظرمن اینه که برنامه نویسی هیچ خشکی نداره) خیلی هایی که از برنامه نویسی دل خوشی ندارن به CSS تمایل پیدا میکنند.

پس اگر به هر طریقی قصد دارید وارد دنیایی برنامه نویسی و یا طراحی وبسایت ها بشید فراموش نکنید بدون HTML و CSS امکان پذیر نیست موفق بشید. هرجا که به شما گفتند ب بدون HTML و CSS میتونید طراح وبسایت بشید بدونید که باید بیشتر در موردش تحقیق کنید و به این راحتی ها قبول نکنید.