همانطور که در قسمت اول راجع به مهترین مسائلی که در صورت اهمیت بدان آن ها باعث ضربه خوردن به کسب و کار شما می شود صحبت کردیم امروز میخوایم دو مورد آخری که در صورت انجام ندادن باعث شکست کسب وکار شما می شود صحبت کنیم.
در قسمت گذشته در رابطه با طراحی سایت ، طراحی رابطه کاربری و تجربه کاربری صحبت کردیم که حتما قبل از این مقاله قسمت اول رو مطالعه کنید .
خب بریم واسه مورد چهارم و پنجم :

 

۴- دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال 

حتما به این کلمه در چند سال اخیر زیاد برخوردید . اما خیلی ها معنیشو نمیدونن و کاربردشو نمیدونن
در قسمت گذشته راجع به سئو حرف زدیم که به معنیه بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است . سئو یکی از زیرمجموعه های بزرگ از دیجیتال مارکتینگ است که مخصوص موتورهای جستجو است اما دیجیتال مارکتینگ به سپو خلاصه نمی شود.
به کلیه فعالیتهایی در حوزه دیجیتال و توسط قسمتهای دیجیتال(موبایل لپتاپ و …) گفته می شود که افزایش فروش ؛ بازدید کننده ؛ دنبال کننده و … میشه که فقط به موتورهای جستجو محدود نمیشه و توی حوزه هایی مثل شبکه های اجتماعی ؛ ایمیل ؛ پیامک ؛ اپلیکیشن و حتی بیلبورد های تبلیغاتی نظارت داره و فعالیت میکنه . پس اگر هدف بزرگی دارید و یا شرکتی هستید که نمی توانید در زمینه سئو وبهینه سازی سایت فعالیت کنید باید به بازاریابی دیجیتال روی بیاورید .
یک شرکت یا استارتاپ بدون دیجیتال مارکتینگ و استراتژی مارکتینگ حتما به شکست میرسد و نمی تواند خود را به شناخت عموم برساند . این مساله را با یک مثال توضیح میدهم:
به عنوان مثال فرض کنید الوپیک در ابتدای فعالیتش دیجیتال مارکتینگ ضعیفی داشت . پس اگر حتی به ندرت اسمش هم شنیده میشد چون نمیدونستیم قراره چکار کنه حتما از ذهنمون خارج میشد و اهمیتی بهش نمیدادیم. اما بخاطر دیجیتال مارکتر خوبشون تونستن سریع توسط مردم شناخته شن و افراد با سرویس های اونا خوو بگیرن و راحت استفاده کنن. پس حتما باید یا خود دانش دیجیتال مارکتینگ را کسب کنیم یا به فکر یک دیجیتال مارکتر خوب باشیم.

 

راهنمای جامع آشنایی و رفع پنالتی گوگل

۵- برنامه ریزی و انسجام

تمامی این مراحل مخصوصا سئو و دیجیتال مارکتینگ تا انتهای کسب و کار شما همراهتان خواهند بود . یک مرحله کار شما شناساندن خود به عنوان یک کسب و کار موفق است اما مرحله دیگر راضی نگهداشتن مشتریان و همچنین تبدیل کاربران تازه به مشتریان است . پس نمیشه گفت الان که سایتمون سئو شد یا از نگاه مارکتینگ الان قوی ایم دیگه تمومه و دیگه نیازی به اینکارا نیست .
بلکه به همون اندازه نیاز به انرژی و وقت گذاشتن برای نگداشتن و رشد جایگاه است.
شرکتهای بزرگی رو داشتیم بدلیل اهمیت ندادن به این موضوع ورشکست شده و به شکست رسیدن . حت
ما باید با برنامه ریزی کامل و منسجم همان راه های گذشته را بصورت جدی تر ادامه بدهید .
به عنوان مثال :
برنامه منسجم برای تولید محتوا از مهم ترین قسمت های این مرحله است در صورت انجام ندادن این قسمت به مرور در گوگل نزول خواهید کرد و دیگر مشتریان تازه ای کسب نخواهید کرد.
همه این مراحل مراحلی بودن که در صورت جدی نگرفتن هرکدومشون به شکست واقعی خواهید رسید . و اکثر آن ها مراحلی هستند که از ابتدای فعالیت خود تا انتهای آن به آنها احتیاج دارید و به صورت مداوم باید پیگیر هرکدام از این مراحل باشید.
و اما …

راهکار مناسب

شما دو راه دارید:

۱- برای هرکدام از این مراحل افراد متخصص آن تخصص را استخدام نموده و با برنامه ریزی منظم روی آن ها نظارت داشته و گزارش بگیرید.

هرکدام از این ماحل به تنهایی کار های سنگین و سختی هستند پس ممکن است هرکدام از این افراد نیاز به چند زیردست هم داشته باشند
انسجام و برنامه ریزی از مهم ترین کارهایی است که باید در راه اول در پیش دارید . نظم ، جدیت و … از اصول های مهم دیگه توی این قسمت هستن

۲- اما راه بهتر اینه که یک یا دو مرحله را بصورت تخصصی ، خود یاد بگیرید تا هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ سلیقه ای آن چیزی را کنید که دوست دارید .

اما چیزی که مهم تر است یادگیری هر کدام از این مراحل برای نظارت روی افراد تخصصی واجب و ضروری است.
پس برای در مسیر قرار دادن کسب و کار خود بهتر است یک یا چند تخصص از ۵ مرحله بالا انتخاب کنید تا بتوانید نظارت و راهبرد مناسبی روی کسب و کار خود داشته باشید تا بتوانید کسب و کار خود را از شکست نجات دهید .
کانون کارافرینی دانشگاه تهران از سال ۹۶ بصورت تخصصی روی ۲۰ حوزه آموزشی برنامه نویسی ، گرافیک و مارکتینگ مشغول به فعالیت است که دانشجویان زیر نظر اساتید مجرب و با تجربه بصورت تعاملی و پروژه محور آموزش میبینند .

شما می توانید هر کدام از ۴ مرحله :

۱- آموزش طراحی وبسایت
۲- آموزش طراحی رابط کاربری و آموزش تجربه کاربری (ui/ux)
۳- آموزش سئو تخصصی
۴- آموزش دیجیتال مارکتینگ

تنها مجموعه کوچکی از دوره های تخصصی کانون کارافرینی دانشگاه تهران است که با کلیک برروی هرکدام میتوانید اطلاعات بیشتری راجع به آن دوره کسب نمایید.
اینها تمامی مواردی بود که باید در کلیه کسب و کار ها رعایت شود . در صورت اجرا نشدن هرکدام ضررهای آن غیر قابل جبران خواهد بود و حتی به شکست کسب و کار منجر خواهد شد .
پس تا دیر نشده همین الان دست به کار شید و روی یک یا چند حوزه تخصص پیدا کنید تا بتونید روی کسب و کار خودتون نظارت داشته باشید و اون رو پیش ببرید.