مراحل اصلی سئو و بهینه سازی سایت

 

سلام امروز یه آموزش دیگه از مجموعه آموزش سئو کانون کارافرینی دانشگاه تهران رو در خدمتتون هستیم. در این قسمت میخوایم به یک مسئله بنیادین و مهم در سئو بپردازیم :
اینکه برای بهینه سازی سایت چه مراحل اصلی رو داریم ؟! دقت داشته باشید که برای سئو کردن یک سایت نکات بسیار زیادی وجود داره اما ۴ مرحله داریم که اگر در اونها کوتاهی بشه یا انجام نشن بهینه سازی سایت به مشکل بر میخوره و بسیار سخت و زمان بر خواهد شد .
خب زیاد صحبت نکنیم و به اصل ماجرا بپردازیم !!
۴ مرحله اصلی در سئو وبهینه سازی سایت داریم که باید اجرا شوند :

 

۱- اجرای تنظیمات سئو در سایت

اجرای تنظیمات سئو سایت

 

 

اولین مرحله رعایت یکسری از قوانین برروی وبسایت است که برخی از آنها را در زیر شرح میدهیم :یکی از این کارها عنوان سایت و صفحات است که باید از نگاه سئو بهینه باشند . عنوان های صفحات باید شامل هدف اصلی ما یعنی کلمات کلیدی هدف باشند . به عنوان مثال اگر هدف ما آموزش سئو باشد میتوانیم عنوان صفحه را آموزش سئو تخصصی در دانشگاه تهران قرار دهیم لازم به ذکر است برای وبسایت هایی که با زبان های مختلف کدنویسی نوشته شده اند عنوان صفحات باید در head سایت قرار بگیرد .
یا یکی دیگر از مراحل رعایت کردن تگ های سرتیتر ها یا heading ها هستند . ما ۶ هدینگ تگ (h1,h2,h3,..h6) داریم که باید برای تیتر ها استفاده شوند. H1 مهم ترین سرتیتر و h6 کم اهمیت ترین است . اکثرا h1 برای عنوان صفحه استفاده میشود و بهتر است که فقط یکی باشد اما محدودیتی در بقیه نیست . تیتر ها و هدینگ ها بهتر است شامل کلمات کلیدی هدف شما باشند .لازم به ذکر است برای وبسایت هایی که با زبان های مختلف کدنویسی نوشته شده اند عنوان صفحات باید در head سایت قرار بگیرد .
اینها نمونه ای از کارهایی است که باید در سایت انجام شود تا سایت از نگاه گوگل بهینه باشد .

 

بهترین افزونه‌های گوگل کروم برای سئو کدام‌اند؟

انتخاب کلمات کلیدی مناسب

۲- انتخاب کلمات کلیدی برای سئو سایت

یکی از مراحل اصلی اولیه در سئو سایت انتخاب کلمه کلیدی است .
برای کسانی که درک درستی از آن ندارند یک تعریف ساده میگم:
کلمه کلیدی آن کلمه ای است که در کسب و کار شما از اهمیت بالاتری برخوردار است . اما ساده تر بگیم :
“اون کلمه ای که کاربر توی گوگل سرچ میکنه “
پس اگر کلمه اشتباه انتخاب بشه یا کلمه ای باشه که کسی سرچ نمیکنه سئو شما با شکست مواجه میشه مثلا اگر کسب و کار شما آموزش طراحی سایت باشد بجای کلمه طراحی سایت از وب دیزاین استفاده کنید مطمئنا به فروش و بازدید خوبی نخواهید رسید. اما اگر کلمات طراحی سایت ، طراحی وبسایت ، طراحی سایت در تهران و … را انتخاب کنید بازدید بیشتر و جامعه هدف بیشتری خواهید داشت .
پس انتخاب کلمات کلیدی کار ساده و پیش پا افتاده ای نیست و باید آنالیز های داده ای و آماری روی آن انجام شود در غیر اینصورت :
“خشت اول چون نهد معمار کج تا ثریا میرود دیوار کج”

 

تولید محتوا در سئو سایت

۳- اهمیت تولید محتوا در بهینه سازی سایت

همه این جمله معروف آقای بیل گیتس رو شنیدیم : “ محتوا پادشاه است .” اما همه درک نکردیم . یک وبسایت بدون محتوا ، سایت مرده است و هیچ ارزشی از نگاه گوگل ندارد . این محتواست که باعث دیده شدن شما و ارزش سایت یا شبکه های شما خواهد شد . اما در این زمینه ام هر نوع محتوایی باعث رشد شما نخواهد شد. خیلی از افراد روبه محتوای کپی میاورند و فقط اول و آخرش رو عوض میکنند و پیش خودشون میگن خب تولید محتوا کردیم اما نتیجه نگرفتیم . هدف ما از تولید محتوا رساندن محتوای غنی به دید مخاطب است نه محتوایی که صدها نفر دیگه توی سایتشون قرار داده اند . در محتوا و تولید محتوا باید خلاقیت داشت . به همین دلیل است حرفه ای به اسم نویسندگی محتوا در سئو پدید آمده است.
باز هم تکرار میکنم : “ وبسایت بدون محتوا ، سئو و فروش و بازدیدی نخواهد داشت و کم کم از دور رقابت به دور انداخته می شود. “
حوزه وب ایران پر از وبسایت های مرده است . و دلیل آن عدم رسیدگی به محتوای سایت است.

لینکسازی در سئو

۴- لینکسازی راهی برای سئو قویتر

شما خود را به جای گوگل بگذارید . به داخل یک سایت میروید (مثلا ویکی پدیا ) و داخل آن توصیه شده که به یک سایت سر بزنید و لینک آن آنجا هست . چه حسی خواهید داشت؟!! بله ، حس اینکه حتما اون سایت ، معتبره که اینجا بهش لینک داده . پس لینکسازی وسیله بالا بردن اعتبار سایتتان است. لینک سازی ما به دوبخش داخلی و خارجی تقسیم میشود. در لینکسازی داخلی ما با ایجاد ساختار عنکبوتی گوگل را به صفحات مختلفمان راهنمایی میکنیم اما در لینکسازی خارجی میخواهیم اعتبار سایتمان نزد گوگل و کاربران را زیاد کنیم . پس به نوعی سرعت دهنده سئو سایت ما است که برای اینکه DA(اعتبار دامنه) بالا ببریم باید آن را انجام دهیم .
این ها مراحل اصلی سئو بودند که باید تک تک آن ها با برنامه ریزی و به شکل درست انجام شوند و گرنه سئو مناسب نخواهیم داشت و صرفا گذران وقت و صرف هزینه کرده ایم .
در دوره آموزش سئو تخصصی کانون کارافرینی دانشگاه تهران در ۴۰ ساعت کلیه اصول سئو و نکات راهبردی و فرعی در سئو به صورت کامل آموزش داده خواهد شد .
در ابتدا قوانین سئو در سایت را آموزش میبینیم سپس وارد مبحث انتخاب کلمات کلیدی خواهیم شد سپس آموزش تولید محتوا را به شکل کامل درک خواهیم کرد و سپس برای محتواهایمان آموزش لینکسازی خواهیم دید. از مباحث دیگر در آموزش سئو به سئو شبکه های اجتماعی ، گوگل وبمسترتولز، آنالیتیکس ، سئو وردپرس ، سئو جوملا و.. میپردازیم.
در ۲۸ ساعت اصول و نکات سئو و در ۱۲ ساعت به صورت کارگاهی و عملی همان مسائل تمرین خواهند شد . به هر دانشجو وبسایتی جهت پروژه داده می شود که باید کلیه اصول و قوانین را اجرا کرده و در مدت زمان داده شده سایت را بهینه کنند.
برای اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه آموزش سئو و تولید محتوا مراجه نمایید . خوشحال میشیم در خدمتتون باشیم و باهم سئو را اصولی و مناسب یاد بگیریم.