ایلاستریتور چیست؟

ایلوستریتور illustrator نرم ‌افزاريست كه گرافيست ها جهت طراحي حرفه‌ای فونت هاي مختلف ، لوگو، اینفو گرافیک، نمودار، دیاگرام، كاركتر تبلیغاتی و .. از آن استفاده می کنند، و به طور پايه اي چون کارکردن با آن مشكل ‌تر از نرم‌افزار فتوشاپ هست افراد کمتری با آن آشنایی دارند. اما همان‌طور که گفته شد ‌گرافيست های حرفه اي به صورت جامع با این نرم ‌افزار آشنایی دارند و با استفاده از ايلاستريتور یا استفاده ترکیبی از ایلوستریتور و Photoshop می‌توانند اثر های موثر و بی نقصی را به وجود آورند.

نمونه تصویر وکتور ایلاستریتور

محیط نرم ‌افزار ایلستریتور همانند سایر برنامه های شركت ادوبی مي باشد و اگر شما کار با یکی از این برنامه ها مانند photoshop را تجربه کرده باشید قطعا محیط این برنامه برای شما بیگانه نيست و خیلی سریع با محیط آن آشنا می شويد.
ايلاستريتور مي تواند به مقدار بالایی از دقت برسد كما اينكه كمتر طبيعی ديده می شود.
illustrator در سال ۱۹۸۹ منتشر شد و در فواصل زماني مشخص آپديت شد. یکی از ویژگی های مهم ایلوستریتور این است که کیفیت کار تولید شده توسط این
نرم افزار به رزولوشن صفحه ای که در آن نمایش داده می شود وابسته نيست. این به این معنی است که تصویری که در ایلوستریتور ایجاد می شود، مي تواند بدون از دست دادن کیفیت، کوچک یا بزرگ شود. این یکی از ویژگی های وکتور است که از روابط ریاضی در توصیف خطوط، کمان ها و دیگر اجزای یک تصویر، استفاده می کند.
ایلوستریتور illustrator یک برنامه گرافیکی برداری هست که معمولا در ساخت تصاویر کارتونی، چارت ها Charts(طرحهایی که مجموعه ای از اطلاعات را به صورت ترکیبی از نمودار و متن و اعداد بیان می کنند را چارت می گویند)، طراحی لوگو Logo ، آیکون Icon و… به کار برده می شود.

نمونه کار وکتور ایلاستریتور

نرم افزار ایلوستریتور برخلاف نرم افزارهایی مثل فتوشاپ که بر پایه بیت مپ Bitmap(تصاویری که از شبکه یا مجموعه ای از نقاط رنگی که پیکسل نام دارند تشکیل شده اند را بیت مپ bitmap می گویند)می باشند، از معادلات ریاضی و برداری برای ساخت تصاویر استفاده می کند.
ایلوستریتور نرم‌افزار موردعلاقه طراحان گرافیک برای طراحی حرفه‌ای انواع فونت، لوگو، ست اداری، اینفوگرافیک، نمودار، دیاگرام، کاراکتر تبلیغاتی و …. هست و اساساً چون کارکردن با آن سخت‌تر از نرم‌افزار فتوشاپ هست افراد کمتری با آن آشنایی دارند. اما همان‌طور که گفته شد طراحان گرافیک حرفه‌ای به‌طور کامل با این نرم‌افزار آشنایی دارند و با استفاده از این برنامه یا استفاده ترکیبی از ایلوستریتور و فتوشاپ می‌توانند آثار تأثیرگذار و حرفه‌ای را خلق نمایند.

کانون کارافرینی دانشگاه تهران در دوره های تخصصی طراحی و گرافیک خود دوره آموزش ایلاستریتور را توسط برترین اساتید در دانشگاه تهران برگزار میکند . برای اطلاعات بیشتر راجع به دوره می توانید به صفحه آموزش ایلاستریتور مراجعه نمایید.