یادگیری برنامه‌نویسی شاید فراتر از هرعلم دیگری نیازمند صرف زمان و پشتکار است؛ در این مقاله من ۴ راه کار عالی و امتحان شده برای یادگیری هر چه راحت تر برنامه نویسی وفرایند کد زدن را به شما آموزش میدهم .
با اینکه رعایت راه کارهایی که میگویم کمی در ابتدا کسل کننده و کند به نظر بیاید ولی با تکرارو تمرین در بلند مدت به قول دارن هاردی اثر مرکب آن به نمایش در خواهد آمد و شما را به یک خبره در این زمینه تبدیل خواهد کرد
پس به تجربه شخصی من اعتماد کرده و با من همرا باشید برای اموزش های بیشتر نیز میتوانید به صفحه آموزش کانون کارافرینی دانشگاه تهران مراجع فرمایید.

به نمونه کدها بیشتر توجه کنید

هر برنامه و نرم‌افزار کامپیوتری و شاید حتی من و شما هم نیز از یک سری کد تشکیل شده باشیم!ر که با قرارگیری آن‌ها در کنار یکدیگر، عملکرد آن برنامه و ساختار شکل می‌گیرد و کار یک برنامه‌نویس بالطبع نوشتن این کدها است؛

برای این‌که این روند را سریع‌تراز دیگران یاد بگیرید، سعی کنید با کدها آشنایی کامل داشته باشید. وقتی با یک نمونه کد مواجه می‌شوید، خط ‌به‌خط و تمام کاراکتر های آن را به دقت بررسی کنید و تلاش کنید متوجه شوید که نحوهٔ عملکرد آن کد چگونه است.
این کار در ابتدا سخت و ناامیدکننده است چراکه در اکثر مواقع حدسی که می زنید اشتباه است حتی گاهی یک درصد هم به برنامهٔ اصلی نزدیک نیست! این لحظه همان جایی است که نباید ناامید شوید.

چگونه می توان با یادگیری عمیق ، توضیحات تصویر تولید کرد؟

چون پس از چند بار که این کار را انجام دادید، دستوراتی که استفاده شده‌اند در ذهنتان باقی مانده و به‌ راحتی می‌توانید عملکرد برنامه را تشخیص بدهید و حتی کد را با چند تغییر ساده به یک برنامهٔ کاملاٌ متفاوت تبدیل کنید.

پس بررسی کدهای برنامه به صورت خط به خط تا زمانی که کاملا به آن مسلط نشده اید را فراموش نکنید.

خواندن کدها بدون اجرا کردن آن ها بی فایده است!

هنگامی که بررسی و تحلیل کدها را انجام می دهید، تنها راه‌ حل آزمایش حدسی که زدید این است که آن‌ها را اجرا کنید؛

برای این کارفقط کافی است کامپایلر مربوط به زبانی که با آن کدها نوشته شده‌اند را داشته باشید تا از طریق آن برنامهٔ نوشته‌شده را مشاهده کنید، از کپی/پیست کردن کدها داخل کامپایلر جداً و جداً خودداری کنید و حتماً کدها را خودتان تایپ کنید چراکه این کار فواید بسیار زیادی دارد.

اولین فایده‌اش این است که باعث آشنایی شما با دستورات آن زبان خاص می‌شود و دومین و مهم‌ترین فایده‌اش این است که با نحوهٔ نگارش کدها در آن زبان آشنا می‌شوید؛
مثلاً بعد از تایپ کدها به‌ صورت کامل، متوجه خواهید شد که در پایان هر خط دستور باید حتماً ; را تایپ کنید

(موارد خیلی زیادی مشاهده شده است که برنامه‌نویسان مبتدی هنگام اجرای برنامه، ده‌ها مورد و حتی بیشتر از آن تعداد ارور داشتند که تمامی آن‌ها به علت نبود ترم “;” بوده است.)

بعد از اجرای نمونه کدها سعی کنید آن‌ها را تغییر بدهید و تأثیر تغییرات را مشاهده کنید؛ انجام این تغییرات تجربه‌های خیلی خوبی برای شما در بر دارد و تأثیر تغییرات را می‌توان در همان لحظه مشاهده کرد. به علاوه این‌ که آسان‌ترین راه برای یادگیری ویژگی‌های یک زبان جدید این است که برخی کدها را آزمایش کرده و تغییر دهید.

6 کاربرد جالب جاوا اسکریپت

خودتان شروع به کدنویسی کنید

وقتی یک دستور را آموختید، شروع به نوشتن نمونه برنامه‌هایی شخصی کنید و دستور موردنظر را در آن به‌کار ببرید؛

گاهی پیدا کردن یک ایده برای نوشتن برنامه سخت است اما مجبور نیستید ایده‌های جدید و تازه‌ای را به‌کار بگیرید و می‌توانید مثال‌های کتاب یا دوره‌ای که درحال مطالعه کردن آن هستید را انجام دهید.

تلاش کنید این کار را بدون نگاه کردن به کدها انجام دهید یا میتوانید با ساختن بخش کوچکی از آن شروع کنید که برای خودتان یک تمرین است و بعداً هم می‌توانید از آن بخش در پروژه‌ی خود استفاده کنید.

یاد بگیرید که از دیباگر بیشتر استفاده کنید

Debugger ها یکی از مهمترین قسمت‌های یک IDEمحسوب میشود.
ابزاری که این امکان را برای برنامه‌نویس فراهم می‌کند تا خط‌ به‌خط درمیان کدها جا‌به‌جا شده و حتی این امکان را فراهم می‌کند تا تغییرات مقادیر متغیرها را در خلال اجرای برنامه مشاهده کنید.

Debugger ها این امکان را فراهم می‌کنند که بسیاری از ارورها را بدون صرف وقت زیاد تشخیص داده و برطرف کرد.
پس سعی کنید استفاده از آن‌ها را یاد بگیرید و وقت خودتان را در پیدا کردن مشکلات برنامه هدر ندهید.