با پیشرفت روز افزون تکنولوژی، و نیاز شرکت های بزرگ به سایت های قدرتمند برای افزایش تعامل با مشتریان و عقب نماندن از سایر رقبا، این سایت ها بالاجبار مجبور شدند خودشان را با استراتژی‌های جدید طراحی UX یا همان تجربه‌ی کاربری انطباق دهند. این موضوع اهمیت تجربه کاربری را مخصوصا در شرکت های بزرگ که رقابت آن ها در سطح بالاتری قرار دارد چند برابر میکند
برای همین در این مقاله من سعی دارم تا تا ۵ روش جدید در طراحی UX را خدمت شما عزیزان معرفی کنیم.

امروزه تجربه کاربری یکی از مهم ترین مولفه های جذب مشتری و کاربران سایت بشمار می رود که اهمیتی بیش از پیش یافته است. اگر کاربران تجربه مناسبی در هنگام بازدید از یک سایت یا ابزار دریافت نکنند، به راحتی به سایت های دیگری می‌روند تا تجربه‌ای که می‌خواهند را به دست آورند.
به طور معمول، تجربه کاربر بر اساس کلیک ها و حرکات در وب سایت ها و برنامه ها است، اما با پیشرفت ابزار طراحی وب، فناوری های جدید در حال عادی شدن هستند و تغییر پارامترهای تجربه کاربری راه مناسبی است.

در سال ۲۰۱۹ طراحان وب سایت توانستند در تجربه کاربری نوآوری هایی پدید آورند. اما سوال این است که در این سال هم در طرحی UX می توان به پیشرفت و نوآوری های جدیدی رسید؟

از جمله پیشرفت هایی که در طراحی UX در سال۲۰۱۹ بدست آمد می توان به کاهش زمان طراحی، دقت در طراحی، مشخص شدن معیارهای اندازه گیری دقیق، مشخص شدن قسمت های تخصصی و مدیریت طراحی سایت اشاره کرد.
مهارت بهترین راه برای رقابت پایدار است. بنابراین در طراحی UX لازم است به تکنیک های این کار تسلط پیدا کرد:

هفت سوالی که از شما در مصاحبه کاری طراحی تجربه کاربری (ux) پرسیده می شود

1) بهینه سازی زمان کاربر

بارگذاری صفحات و مطالب سایت ، یک مثال مناسب برای صرفه جویی در زمان طراحی است
تجربه کاربری (UX) به معنای طراحی بصری سایت است که موجب صرفه جویی در زمان کاربران شود.
اما با پیشرفت تکنولوژی در زمینه chatbots و هوش مصنوعی راه حل های بیشتری برای طراحی در مدت زمان کوتاه تر ایجاد شده است که از آن جمله می توان به خدمات مشتریان اشاره کرد که از طریق هوش مصنوعی انجام می شود.
این کار نه تنها به صرفه جویی زمان کاربران کمک می کند، بلکه در کاهش زمانی که کارمندان در شرکت کار می کنند نیز تاثیرگذار است.

2) معیارهای فراتر از یک رابط کاربری

روش های سنتی برای اندازه گیری تجربه کاربر شامل مدت زمانی است که کاربر در سایت صرف می کند، نحوه ی تعامل و حرکت کاربر در صفحات مختلف سایت، واکنشی است که در مقابل صفحات دارد و یا صفحه ای که قبل از خرید ترک می شود و …. اما در روش دیجیتال، تجربه کاربر فراتر از این موارد است.
کسب و کار و تجارت زمانی آغاز می شود که ردیابی معیارها بر اساس پیگیری تاثیر تعاملات و تاثیر مثبت کسب و کار اینترنتی بر زندگی مشتریان باشد.

Snapchat Spectacles یک مثال عالی از شرکت هایی است که توانسته اند محصولات را بدون کمترین مناقشه وارد زندگی کاربران کنند.
در Snapchat لوازم جانبی مد روز با راه های ساده در اختیار کاربران قرار می گیرد. در این روش به پلت فرم تلفنی نیاز نیست و در عین حال کاربران می توانند تجربیات خود را به راحتی با دوستانشان به اشتراک بگذارند.

مهارت های ضروری برای یک طراح UX

3) شخصی سازی هوشمندانه تر

شرکت ها و کاربران هر دو شخصی سازی را دوست دارند اما در سال ۲۰۱۹ شخصی سازی اطلاعات، نتایج خوبی نداشت.
طراحی UX برای شرکت و کاربران مزایای متعددی را به دنبال دارد. در سال ۲۰۱۹ شخصی توانست از مجموعه ای از اطلاعات دستاورد شگفت آوری را بدست آورد. در مورد انتخابات آمریکا ابتدا تحقیقاتی انجام شد اما نتایج انتخابات موجب مات و مبهوت شدن محافل اجتماعی شد. حتی جهان هم از این نتیجه در شگفتی رفت.

در حالی که واکنش های متفاوتی نسبت به مقالات مرتبط وجود داشت که نگاه بی طرفانه ای به این رویداد داشتند باید نسل بعد در تجربه شخصی تغییر کند.
انتظار می رود گزینه های بیشتر باید بتوانند از گزارشات جمعی نتایج بهتری بگیرند که می توان از تمامی کانال های ارتباطی همچون سایت های خبری و اخبار شبکه های اجتماعی بزرگ مثل فیسبوک برای این کار استفاده کرد.
در این صورت اظهار نظر جمعی و مخالفت های آگاهانه با یک موضوع به طور دقیق مشخص می شود.

تجربه کاربری

4) نقش گسترده UX و ویژه بودن استفاده از تجربه کاربری

تجربه کاربری در حال گسترش است. اگر چه بسیاری از شرکت ها هنوز هم توجه زیادی به طراحی UX / UI ندارند و هیچ پست شغلی به آن اختصاص نمی دهند، اما باید گفت این رشته شغلی هر روز تخصصی تر می شود.
در گذشته تخصص در رشته های UX مانند CRO یا IA بود. اما در سال ۲۰۱۷ تخصص به سمت فنا آوری های جدید مانند واقعیت مجازی، هوش مصنوعی و … می رود.
طبق تجربه حاصل شده، شرکت ها باید بدانند که طراحی UX تنها یک بر عهده طراح UX نیست. بلکه هر فردی در شرکت یا سازمان به نوبه ی خود نقش مهمی در توسعه تجربه کاربری را بر عهده دارد. هر کس که نقش مهمی در توسعه تجربه کاربری را بازی می کند بخشی از تیم UX محسوب می شود.

نکاتی که همه طراحان باید در مورد تجربه کاربری بدانند

5) طراحی UX تحت عنوان یکی از شیوه های مدیریتی

بسیاری از شرکت ها می توانند فواید و اهمیت طراحی UX را در محصولات و خدماتی که به مشتریان ارائه می دهند، مشاهده کنند. به نظر می رسد در سال ۲۰۲۰ موضوع طراحی UX اهمیت بیشتری برای کارکنان شرکت پیدا کند.
در عمل خواهید دید که مدیران شرکت ها از تجربه کارمندان استقبال می کنند و ایده های آنها را اجرا می کنند. این امر تاثیر زیادی برای ایجاد انگیزه کارکنان به نوآوری در تمامی جنبه های کسب و کار خواهد داشت.