خلاصه ای کوتاه از آنچه قرار است مطالعه بفرمایید.

اگرشما دنبال یک زبان برنامه نویسی ساده و درعین حال قدرتمند و کاربردی هستید، پیشنهاد می‌کنیم یادگیری پایتون را حتما در برنامه‌ی خود قرار دهید. شما می‌توانید در یک دوره کوتاه ، قواعد برنامه نویسی در این زبان را یاد گرفته و بعد به طور تخصصی وارد یک زیرشاخه خاص آن مثلا وب شوید.
در این مقاله من قصد دارم یک توضیح جامع ولی مختصر از پایتون به شما داده و ویژگی و برگ برنده های آن را نسبت به دیگر زبان های برنامه نویسی برای شما توضیح دهم .
از تاریخچه ی آن با شما صحبت کرده و شرکت ها و نرم افزارهایی که تحت این برنامه نوشته شده اند را به شما معرفی کنم تا بیشتر و بهتر از قدرت پایتون آگاه شوید .

 

پایتون چیست و چگونه وارد دنیای برنامه نویسی شد؟

 امروزه تعداد زبان های برنامه نویسی بسیار زیاد است و هر کدام کاربردهای مختلف و بالطبع مزایا و معایب خودشان را دارند

یکی از زبان‌ های برنامه نویسی بسیار مطرح در بین برنامه نویسان پایتون است که روز به روز به میزان محبوبیت آن افزوده می شود.

در سال ۱۹۹۰، Guido van Rossum اولین نسخه پایتون را به جهانیان معرف کرد و انقلابی مهم را در دنیای برنامه نویسی کنونی رقم زد.
یک سال بعد یعنی در سال ۱۹۹۱، مفاهیم مهمی مثل Class ،List  و String در پایتون عرضه و پشتیبانی شد ، همچنین از مهمترین ویژگی هایی که در این سال به این زبان اضافه شد، می توان به پشتیبانی از Lambda ،map  و Filterاشاره کرد. همه این موارد دست به دست هم داده بودند تا برنامه نویسی تابعی در پایتون راحت تر انجام شود.

در سال ۲۰۰۰ تحولی بزرگ برای زبان پایتون اتفاق افتاد. در این سال پایتون ۲ معرفی شد و برنامه نویسان زیادی از آن استقبال کردند. مهم‌ترین تغییری که در این نسخه شاهد بودیم، پشتیبانی از Unicode  بود.

با اینکه پایتون ۲ بسیار خوب بود، اما هنوز هم نیاز به یک سری تغییرات و بهبودها داشت. در سال ۲۰۰۸ پایتون ۳ معرفی شد تا مشکلات رایج در نسخه قبلی را حل کرده و روش‌های قدیمی برنامه نویسی را حذف کند. بعد از این نسخه پایتون‌کارها به دو گروه تقسیم شدند، برنامه نویسانی که به پایتون ۲ مسلط هستند و برنامه نویسانی که با پایتون ۳ کار می‌کنند.
از همان سال ۲۰۰۸ تا امروز بسیاری از شرکت‌های فعال در حوزه IT زیرساخت خود را به پایتون ۳ انتقال داده‌اند و سایر شرکت‌ها هم در حال مهاجرت به این نسخه هستند.

 

ویژگی های زبان برنامه نویسی پایتون چیست و چه کارهایی می تواند برای ما انجام دهد؟

اولین و مهمترین ویژگی این زبان سادگی و آسانی آن می باشد.
این ویژگی ‌، آموزش پایتون را به یکی از بهترین گزینه ها برای انتخاب کسانی تبدیل کرده است که قصد دارند برای اولین بار به آموزش برنامه نویسی بپردازند.
پایتون را خیلی سریع می توانید یاد بگیرید و به سرعت کدنویسی را با آن شروع کنید. اما اشتباه نکنید، سادگی پایتون به معنای ضعیف بودن آن نیست، بلکه پایتون یک زبان برنامه نویسی مفسری، چندمنظوره و سطح بالاست که از شی گرایی و برنامه نویسی ساختار یافته به طور کامل پشتیبانی می کند.
از پایتون به طور گسترده درتمام عرصه ها استفاده می‌شود و برای آن فرقی نمی کند که هدف شما از استفاده آن ایجاد وب اپلیکیشن و برنامه نویسی دسکتاپ است و یا حتی برنامه نویسی هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی، این زبان به بهترین نحو از عهده تمام آن ها بر خواهد آمد و به ‌جرات می‌توان ادعا کرد که در دیگر زمینه های برنامه‌ نویسی به شما کمک بزرگی خواهد کرد.

۷ نکته بسیار ارزشمند در طراحی سایت که باید بدانید!

از ویژگی های ممتاز پایتون میتوان به قدرت ، انعطاف و داشتن ساختاری بسیار منظم اشاره کرد که کدنویسی در آن بسیار راحت است.
این زبان برنامه نویسی تمرکز زیادی روی خوانایی کدها دارد، به طوری که هر کسی می‌تواند به راحتی کدهای این زبان را بخواند و با آن ارتباط برقرار کند.

توسعه دهندگان وب و کدنویسان برتر به راحتی برای پایتون کتابخانه های زیادی طراحی کردند وشاید  به لطف آن‌ها بود که پایتون کتابخانه‌های مشهوری دارد که قطعا در توسعه و پیشرفت آن نقش مهمی ایفا کرده است.

این کتابخانه‌ها بودند که پایتون را محبوب‌تر کرده و پای این زبان را به حوزه‌های مختلفی مثل طراحی سایت، طراحی اپلیکیشن، هوش مصنوعی و … باز کردند.

یکی دیگر از ویژگی های مهم پایتون چند پلتفرم بودن اون هست. شما میتونید برنامه رو بدون تغییر یا با تغییرات جزئی در سیستم عامل های مختلفی اجرا کنید. برنامه های نوشته شده با پایتون بر روی سیستم عامل های ویندوز، مکینتاش، یونیکس، لینوکس، سولاریس و … قابل اجرا هست که این ویژگی قدرت زیادی رو به برنامه نویسان این زبان داده. پایتون از برنامه نویسی شئ گرا به خوبی پشتیبانی میکنه. از دیگر ویژگی های پایتون قابلیت درون سازی کد هست.
این ویژگی به این معنی هست که میتونید قسمتی از برنامه رو با زبان دیگری بنویسید و اون رو در میان کدهای پایتون قرار بدید. به عنوان مثال از کدهای زبان جاوا یا C++ میتونید در درون کدهای برنامه تون که به زبان پایتون نوشته شده استفاده کنید.

اموزش پایتون

 

برای شروع یادگیری پایتون از نسخه ۲ شروع کنیم یا نسخه ۳؟

اوایل که پایتون ۳ معرفی شد، بعضی از برنامه نویسان پایتون ۲ در مقابل آن موضع گرفتند و استقبال زیادی از این نسخه نشد. شاید دلیل آن تازگی پایتون ۳ و ترس از مهاجرت به نسخه جدید این زبان برنامه نویسی بود. آن زمان کسانی که تازه پایتون را شروع می‌کردند با دو سوال مهم مواجه می‌شدند:

  • بهترین نسخهزبان برنامه نویسی پایتون چیست؟

  • برای آموزش پایتون باید کدام یک را انتخاب کنند؟

 

در آن سال ها هنوز پکیج‌ها و کتابخانه هایی پایتون ۲ برای پایتون ۳ در دسترس نبودند. این موارد توسعه‌ دهندگان را برای مهاجرت از نسخه ۲ به نسخه سوم این زبان برنامه نویسی نگران می‌کرد. اما با گذشت زمان این نسخه از زبان پایتون امتحان خود را پس داد و توانست جایگاه خود را در میان برنامه نویسان پیدا کند.
با این حال توسعه دهندگان پایتون، برای نسخه ۲ آن آپدیت‌های جدیدی ارائه کردند. این آپدیت ها به برنامه نویسان این اجازه را می‌داد که بتوانند برنامه های خود را با پایتون ۲ کدنویسی کنند، اما در نهایت آن را با پایتون ۳ مورد پردازش قرار دهند.

کدام زبان برنامه نویسی برای طراحی سایت بهتر است؟

ازتفاوت های نسخه ۲و۳ به شکل کاربردی میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

همانطور که اشاره کردیم در پایتون ۲ یونیکد به این زبان برنامه نویسی اضافه شد. اما در پایتون ۲ باید قبل از رشته یک U قرار دهید اما در پایتون ۳ نیازی به این کار نیست.

یک مشکل دیگر در پایتون ۲ مربوط به تقسیم اعداد صحیح است که در پایتون ۳ این مشکل برطرف گردید. در پایتون ۲ اگر عدد ۱۱ را به ۵ تقسیم کنیم باقی مانده تقسیم ۲ می‌شود. در صورتی که باید به عدد ۲٫۲ برسیم. حالا اگر همین تقسیم را با پایتون ۳ انجام دهیم، می‌بینیم که عدد ۲٫۲ را به ما بر می‌گرداند که قطعا در کارهای سطح بالاتر و نوشتن کدهای پیچیده تر بشدت کار ما را آسان تر خواهد کرد.

 

در پایتون برای گرفتن ورودی از کاربر، از دستور input() استفاده می‌کنیم. در پایتون ۳ به طور پیش‌فرض تمام ورودی‌ها رشته در نظر گرفته می‌شوند. مثلا اگر سن کاربر را بپرسید و او عدد۳۰ را ارسال کند، سیستم۳۰ را به عنوان یک رشته در نظر گرفته و نوع آن را str قرار می‌دهد. ولی در پایتون ۲ باید تایع input را به شکل raw_input تعریف کنید تا به عنوان یک رشته شناخته شود.

خب پس با یک مقایسه ساده و اجمالی میتوان متوجه شد که پایتون ۳ برای شروع کار بهتر و مقبول تراست.

 

امروزه پایتون یکی از پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی در دنیا است. هرجایی که بحث هوشمندسازی، اتوماسیون و کدنویسی به میان می آید، پایتون هم آنجا حضور خواهد داشت. پایتون علاوه بر کاربردهای تجاری و صنعتی که دارد، در دانشگاه ها و مدارس سرتاسر دنیا تدریس می شود.

 

چه شرکت ها و برنامه هایی توسط پایتون نوشته شده اند؟

Instagram: همانطور که همه ما میدانیم اینستاگرام بزرگترین سرویس اشتراک عکس و ویدئو در دنیا است که البته اخیرا توسط فیسبوک خریداری شد ، کاربران این شبکه اجتماعی در حال حاضر به بیشتر از یک میلیارد نفر رسیده‌اند. زمانی که اینستاگرام با این تعداد کاربر دست روی چیزی می‌گذارد، احتمالا آن چیز ارزش امتحان کردن دارد. در حال حاضر اینستاگرام بزرگترین سیستمی است که تحت یکی از فریم ورک های پایتون به نام Django پیاده‌سازی شده و برای بک اند خود از پایتون استفاده می‌کند.

Google : همه میدانیم که قطعا و بدون شک گوگل محبوب ترین و معروف ترین موتور جستجو در سراسر دنیاست .
شروع کار گوگل به سال ۱۹۹۶ برمی‌گردد، زمانی که دو دانشجوی دکترا با نام‌های سرگئی برین و لری پیج، کار خود را روی یک پروژه تحقیقاتی شروع کردند. این غول فناوری اطلاعات از زبان پایتون در طراحی بسیاری از محصولات خود کمک گرفته است.

3 کاربرد اصلی پایتون

Drop box : دراپ باکس یکی از بهترین سرویس‌های میزبانی فایل است. به کمک حافظه ابری این سرویس در هر جا که باشید فقط با دسترسی به اکانت، به فایل‌های خود دسترسی خواهید داشت.
تا به حال فکر کرده‌اید دراپ باکس چطور به ۲۰۰ میلیون کاربر رسید؟
یکی از این دلایل به گفته ‌ی مدیران میانی دراپ باکس استفاده از زبانی قدرتمند مثل پایتون بوده است . آن‌ها نه تنها از پایتون استفاده می‌کنند، بلکه سازنده آن را هم استخدام کرده‌اند تا مراحل استفاده از پایتون در این شرکت زیر نظر توسعه دهنده اصلی پایتون ،که در ابتدای مقاله خدمت شمت معرفی شد انجام شود.

Spotify: اسپاتیفای به طور قطع یکی از محبوب ترین و بزرگترین سرویس‌های اشتراک موسیقی در دنیا است.
این سرویس در سمت سرور از ابزارهای مختلفی استفاده کرده که به ادعای یکی از مهندسین اسپاتیفای، سهم پایتون در توسعه این سرویس‌ها ۸۰% بوده است. همانطور که میبینید یکی از محبوب ترین برنامه های ساخته شده با پایتون اسپاتیفای است.

Netflix: نتفلیکس نام آشنایی در صنعت تلویزیون اینترنتی بوده و در بیش از۵۰
کشور دنیا کاربر دارد. این شرکت که یکی از بزرگترین سرویس های پخش فیلم و سریال به صورت استریم است و در بلاگ خود اخیرا اعلام کرده که از پایتون برای توسعه بخش‌های مختلفی استفاده کرده است.

Pinterest: پینترست یک شبکه اجتماعی با تمرکز برتولید محتوای تصویری است که طبق آمارها در سال ۲۰۱۹ نزدیک به ۴۰۰ میلیون کاربر فعال دارد. امروزه پینترست از فریم ورک جنگو که یکی از فریم ورک های پایتون است، استفاده می‌کند. فریم ورک جنگو یکی از محبوب ترین فریم ورک های توسعه وب به شمار می آید.

Uber: اگر با این شرکت آشنایی ندارید باید بگویم که اسنپ و تپسی  یک کپی موفق از Uber بوده اند.
میلیون‌ها نفر در روز از این تاکسی اینترنتی استفاده می‌کنند. این شرکت از زبان‌های مختلفی مثل جاوا استفاده می‌کند اما دو زبان را به عنوان هسته اصلی معرفی کرده است. یکی Node.js برای تیم بازاریابی و یکی هم پایتون برای بخش‌های فنی .

Sublime text: یک ویرایشگر متنی چند پلتفرمی برای کدنویسی پیشرفته میباشد و از دستورات زبان های برنامه نویسی بسیاری پشتیبانی میکنه.

Blender: یک نرم افزار آزاد و متن باز کم حجم و قدرتمند برای ساخت مدل ها و انیمیشن های سه بعدی میباشد که در ساخت آن از زبان پایتون استفاده شده است. همچنین این نرم افزار از زبان پایتون برای اسکریپ نویسی داخل خود استفاده میکند.

 

جمع بندی:

زبان پایتون طبق آمارها در سال ۲۰۱۹  در صدر لیست محبوب ترین زبان های برنامه نویسی قرار دارد و بازارکار آن با توجه به قدرت بالای این زبان برنامه نویسی بسیار پر رونق است که در مقاله بالا به طور کامل به آنالیز ویژگی های آن پرداختیم .

ما در کانون کارآفرینی دانشگاه تهران (آمانج) تصمیم گرفتیم با توجه به نیاز بازارکار، دوره آموزش زبان برنامه نویسی پایتون را برای چندمین بار متوالی و بنابر تقاضای شما برگزار کنیم. برای آشنایی بیشتر با این دوره های آموزشی ، همراه ما باشید.