برای خیلی از ماها پیش اومده که به یه مصاحبه کاری بریم و استرس داشته باشیم که قراره سوالا چی باشه ؟ چیا جواب بدیم ؟ اگه بد جواب بدم چی ؟ اگه ازم خوشش نیاد چی ؟
برای هرکدوم از اینها کلی استرس کشیدیم و ندونستیم که چکار کنیم تا این معضل رو حل کنیم .
مخصوصا تو حوزه های کاری نوپا و یا حوزه هایی که افراد کم تری داخلش مشغول به فعالیت هستن مثل برنامه نویس های وبسایت ، دیجیتال مارکتر ها و طراحان تجربه کاربری و رابط کاربری . یکی از معضلاتی که توی صحبت با اکثر این افراد داشتیم این بوده که ، نمیدونیم قراره تومصاحبه چیا ازمون پرسیده شه و ما چیا جواب بدیم ؟ توی این مقاله میخواهیم به عزیزان طراحی تجربه کاربری (ux) توجه بیشتری کنیم و این مشکل را براشون حل کنیم تا بدونن توی مصاحبه های طراحی تجربه کاربری قراره چیا ازشون پرسیده شه و چه نکات و ترفندهایی رو باید توجه کنن . پس با ما همراه باشید :

۱- طراحی تجربه کاربری (ux) چیه ؟ چرا مهمه؟ پروسه انجام تجربه کابری چیه؟

می خوان بفهمن که تا چه حد روی مسائل پایه و مفهوم طراحی نجربه کاربری مسلطی ؟

با اینکه این یک سوال کاملا عمومیه اما نباید شما جوابهای کلی بدید. باید برروی تعاریفی زوم کنید که شما را به عنوان یک طراح نشان دهد. توضیحات شما باید واضح و در دسترس باشد باید تصور شما از توضیحاتتون این باشه که دارید به یک بچه ۱۰ ساله توضیح میدید.
برای سوال اینکه ” چرا لازمه ؟” ، این سوال رو به عنوان یک فرصت برای نشون دادن علاقتون برای اهداف طراحی شرکت استفاده کنید . همچنین میتونین از این سوال استفاده کنید تا بتونید یک داستان از دید و توجهتون در اهمیت تجربه های انسان محور بگید تا محتوای طراحیتون برای طرف مقابل مشخص شه .
برای سوال ” روند طراحی تجربه کاربری چیه ؟”
– تحقیقات کاربری (user research)
– قابلیت کابری ( استفاده ) (usability)
– معماری اطلاعات
– طراحی رابط کابری(UI design)
– طراحی تعاملی(interaction design)
– استراتژی تجربه

ترفند : در تعریفتون از طراحی UX حتما از اهمیت کاربرانی که میخواید براشون طراحی کنید در مفیدبودن و فروش بهتر وبسایت صحبت کنید.

۲- روند طراحی شما چطور است ؟ روش های طراحی که استفاده میکنید را شرح دهید !

توی این سوال میخوان بفهمن که آیا میتونید با انجام کار عالی در آینده صحبت هاتون رو عملی کنید یا نه ؟

در هنگام توضیح روند طراحی ، میتونید از پتانسیل هاتون برای رسیدن به یک پروژه خوب تعریف کنید یا از پروسه پروژه های گذشتتون صحبت کنید ( که مورد دوم بهتره ) . حتما در گفتن پروژه های گذشته از داستان گویی ها استفاده کنید :
– روند کلی داستان گویی : فرصت ها ، خواسته ها ، روند انجام ، بالا و پایین ها در مسیر انجام پروژه و در نهایت خروجی پروژه
– هنگامی که درباره مراحلی که از ابتدا ( کانسپت) تا خروجی(تکمیل پروژه ) طی کردید به صورت کاملا مشخص صحبت کنید .
– تایید کردن محتوای طراحی : موقعیت های UX متفاوت روندهای(پروسه ها) ux ای متفاوتی نیاز دارد . یک نقطه قوت شما استفاده از محیط برای بهترین نتیجه در موقعیت خاص است . حتما این مورد را شرح بدید .
از اینکه روندهاتون مثل بقیه طراحا نباشه نترسید . چیزی که مهمه توانایی شما در شرح منطق و دلایل پشت هدف هاتون هست .
تریک : یک ایده خوب ، صحبت درباره استفاده از اهداف کاربر پسند در طراحی است که اینکار با فهمیدن هم کاربر و هم اهداف تجارت شرکت محقق می شود. اما بهتر این است که در مثال یکی از پروژه های گذشته از آن استفاده کنید و آن را با ذکر مثال و داستان بگویید .

شاید هم لازمتون شه توی ارائه محتوای پروژه هاتون از تکنیک های زیر استفاده کنید : 
– تحقیقات کاربر (user research): از چه روش هایی استفاده کردی؟ چرا اونهارو انتخاب کردی؟
– پرسونای کاربر: هدفت از ساخت پرسونا چی بود؟ چندتا ساختی؟ چه کمکی بهت کرد؟
– مسیر حرکت مشتری یا user flow: نقشه مسیر کاربریت چه چیزهایی رو شامل میشد ؟
– Wire frame ها و prototypeها : اینکه چطوری از اسکچ های روی کاغذ به اجرای تعاملات روی adobe XD رسیدی؟ با چه چالش هایی روبرو شدی؟

– آمار ها و متریک : اینکه تصمیمات طراحی شما باعث چه نتایج آماری در ثبت نام ها ، فروش و نرخ مشتری شد؟

طراحی تجربه کاربری ، کاربر محور
۳- هدفت از کارکردن با بقیه طراحان ، دولوپرها (برنامه نویس) یا مدیر محصولات چیه ؟

از این سوال می خوان بفهمن که سازگاریت با بقیه حرفه ها و افراد چطوریه ؟

مصاحبه کننده میخواد بفهمه که استایل کاریت چطوریه ؟ طراحی یک کار تیمیه و شما به عنوان یک طراح ux لازمه که بدونی چطوری تصمیمات طراحیتو با باقی اعضا تیم از ابتدای پروژه تا انتها و خروجی پروژه مطرح میکنی .
یادت باشه که هر عضو تیم از دید خودش به پروژه نگاه میکنه و نگاه خاصی داره ، پس تو باید توانایی ارتباط با هرکدومشون رو در سریعترین حالت ممکن داشته باشی
مسئولیت های مدیر محصولات و طراح تجربه کاربری
توانایی فهمیدن و همدلی با انگیزه های افراد اطراف شما بسیار حیاتی است . دولوپرها ، مدیر محصولات (product manager) و باقی طراحان اهداف خاص خودشان را دارند، و اگر شما بهشون گوش بدید :
– دولوپرها : برای همکاری موثر با آن ها باید سعی کنید تا با تکنولوژی های آن آشنا شوید و شرایط و فرصت های آن ها را حس کنید.
– مدیر محصولات (product manager): در ارتباط با آنها یادتون باشه که prototype هاتون رو با مشخصات ظریف و قابل فهم ترجمه کنید به عنوان مثال در فرم یک داستان با جزئیات تعریف کنید.
– طراحان : طراحان عموما یک لوپ مداوم در ارتباط دارند. کلید موفقیت هشدار بودن نسبت با آنها و توانایی انعطاف بالا در کار کردن با آنهاست .
تریک : قبل از جواب دادن به سوال از مصاحبه کننده ساختار ،روند و نقش های تیم را بپرسید. از مشکلاتی که در حال حاضر با آن دست و پنجه نرم میکنند آگاه شوید. سعی کنید تجربیاتتون رو در قالب مشکلاتشون ارائه کنید. مصاحبه کننده باید میلتون در آوردن مهارت ها و تجربیاتتون نه تنها در موقعیت بلکه در خود شرکت رو ببینه .

۴- چطوری تصمیم میگیری که چه feature رو به محصولت اضافه کنی؟

می خوان بفهمن که توانایی اینکه برای ساختن یک راه حل جدید یک نظریه رو تایید یا رد کنی رو داری یا نه ؟!

این خیلی سوال سختیه ! چرا؟ چون خیلی به زمینه طراحی وابسته است .
اگر سوال پرسیده شده در زمینه ساخت یک قسمت جدید نرم افزار باشد میتونی درباره اینکه چطوری MVP(حداقل محصول قابل استفاده) رو رشد بدیم صحبت کنی.

چه مشخصه ای به محصولات خود اضافه کنیم ؟
یا اگه سوال در زمینه محصول موجود باشد ، باید برروی پایه های استراتژی محصول زوم کنی . قبل از اینکه درباره featureهای خاص صحبت کنی باید یک دید واضح از اهداف کار و نیاز های کاربران بدونی. باید آماده جواب دادن به این سوال ها باشی:
– کابر کیه ؟
– اهداف کاربرها چیه ؟
– چرا باید کاربر به اون feature اهمیت بده ؟ چه مشکلاتی رو حل میکنه ؟
تریک : این یک فرصت عالی برای اینه که نشون بدید چطوری از تحقیقات کاربری (user research ) برای تصمیم گیری های طراحیتون استفاده میکنید. معمولا وقتی با یک چالش روبرو میشید ، جمع آوری اطلاعات تولیدی کابران به طراح خیلی کمک میکند .وقتی که به اندازه کاف اطلاعات جمع آوری شد و اهداف کاربران مشخص شد ، شما میتونین بهترین feature مناسب با اهداف شرکت را انتخاب کنید.

۵- درباره بهترین پروژت بهمون بگو ( یا پروژه ای که بیشترین افتخار رو بهش میکنی)

میخوان بفهمن که بیشترین نقاط قوت و ضعفت در کار چیه ؟

این یک سوالیه که میتونه شمارو به چالش بکشه ، چرا که به مصاحبه کننده اجازه میده که با سوالات بیشتر توی این زمینه بیشتر وارد روند کارتون و شناختتون بشه . به مصاحبه کننده اجازه میده که وارد عمق و مهارت کاندیداها بشه بدون اینکه مستقیم سوالاتشو بپرسه . بهترین جواب در این سوالات صداقت و واضح بودن جوابه . در توضیحاتتون هیچگونه اغراقی انجام دهید .
تریک : اگر به سوال دقت کنید هیچ ربطی به کلمه UX نداره پس میتونید در جوابتون مستقیم بهش اشاره نکنید و از زندگی نرمالتون تعریف کنید .

۶- راجع به یکی از پروژه های طراحی تجربه کاربری که طبق برنامت پیش نرفت بگو

میخوان بدونن که در شرایط بحرانی اتفاقی چطوری عمل میکنی ؟ چطور کارتو میتونی در این شرایط به شکل منطقی پیش ببری؟

اول از همه بگم که اصلا به اینکه همچین پروژه ای نداشتید تظاهر نکنید. اشتباه کردن در پروژه ها طبیعیه و همه اینو میدونن چیزی که خیلی مهمه اینه که چطوری کنترلشون کردی ؟ باید یه مثال صادقانه بگی که :
– چیا رو اشتباه کردی ؟
– چرا به نتیجه اشتباه رسیدی؟
– از اون تجربه چیا یاد گرفتی ؟
تریک : کلید موفقیت این است که ضعفاتون رو بشناسید بعد به دنبال یک دلیل برای تبدیل به نقطه قوت کردن آن باشید . همه ما
باید از اشتباهاتمان درس بگیریم.

۷- به نظر شما ترند بزرگ بعدی در طراحی تجربه کاربری چیست ؟

میخوان بفهمن که چقدر آینده نگری!!!

از این سوال برای نشون دادن علاقت به طراحی UX و پتانسیل آن در آینده استفاده کن.
میتونی از این عناوین و اون هایی که مطالعه کردی استفاده کنی : توسعه نرم افزار جدید prototype که باعث صرفه جویی زمان دولوپر ها و طراحان با تبدیل طراحی به کد می شود.
“طراحی برای دسترسی” که به کاربران توانایی ناوبری ، فهم و استفاده از UI می دهد.
تریک : میتونید از بلاگ ها ، سایت ها و مطالبی که هرروزه دنبال میکنید صحبت کنید یا از افرادی که در شبکه های اجتماعی یا وبسایت های شخصی دنبال میکنید حرف بزنید
امیدوارم که محتوا بدردتون خورده باشه توی این محتوا سعی کردم تا یکی از مشکلات طراحان تجربه کاربری (UX design) و طراحان رابط کاربری(UI design) که مصاحبه کاری بود رو زیر ذره بین ببرم و بتونیم سوالاتی که ممکنه ازتون پرسیده شه رو جواب بدیم و اینکه در هرکدوم چه چیزهایی جواب بدیم و از چه ترفندهایی استفاده کنیم رو جواب بدیم .