برخی سوالات که این نوشته به آن پاسخ میدهد:

  • چرا به آموزش نیاز داریم؟
  • انتخاب دوره مناسب چه پارامتر هایی دارد؟
  • انتخاب موسسه آموزشی مناسب چه پارامتر هایی دارد؟
  • چگونه از کیفیت آموزشی ارائه شده مطمئن شویم؟

 


 

با شروع شدن مهر ماه و شکل گرفتن کلاس های درسی دانشگاهی انبوهی از تبلیغات دوره های آموزشی را در اینترنت خواهید دید. اما آیا نیاز به شرکت در این دوره ها داریم؟ چگونه دوره آموزشی مناسب را انتخاب کنیم؟ چگونه از کیفیت آموزشی ارائه شده مطمئن شویم؟
چند پاراگراف زیر را مطالعه کنید تا به سوالات بالا پاسخ دهیم.

فکت ۱: چرا دوره آموزشی ؟

– دانشگاه ها در هر رشته تحصیلی دارای یک برنامه درسی مدون و از پیش تعیین شده هستند اما با گسترش و پیشرفت هرروزه علم متاسفانه کمتر شاهد بروز رسانی چارت های درسی از سوی دانشکده ها هستیم. هر روز رشته های کاری جدید به بازار کار ارائه میشوند و رشته های قدیمی دچار تحویل های عظیمی میشوند که دانشگاه از این تغییرات عقب است اینجاست که نقش آموزش آزاد در خارج از چارچوب دانشگاه مشخص میشود. در این آموزش ها عمدتا رشته های انتخاب میشوند که یا در دانشگاه وجود ندارند و یا بصورت تخصصی ومهارت محور تدریس نمیشوند در نتیجه دانشجو ها و افرادی که قصد ورود به بازار کاری ایران را دارند نیازمند یادگیری مهارت های متفاوت از چارت درسی دانشگاه هستند.

فکت۲: انتخاب دوره آموزشی مناسب؟

– خب اگر قرار باشد در یک دوره آموزشی شرکت کنیم باید بدانیم کدام دوره و به چه دلیل برایمان مناسب است. با حجم عظیمی از رشته های کاری که امروزه در ایران وجود دارد انتخاب واقعا سختی است. از نظر ما مهمترین ملاک برای انتخاب یک دوره آموزشی شناخت صحیح از آن رشته و همچنین میزان علاقه به آن است. با یک مثال ساده توضیح میدهم:
دوره آموزشی برنامه نویسی اندروید.
برای اینکه بدانیم ایا شرکت در این دوره مناسب هست یانه باید به سوالات زیر جواب بدیم.
ایا من به برنامه نویسی علاقه دارم؟
اگر به برنامه نویسی علاقه دارم چرا برنامه نویسی اندروید؟
هدف نهایی من از این رشته چیست؟ ایا اگر این مهارت را بخوبی یادبگیریم میخواهم در آن کار کنم؟

آموزش ویدئویی ابزار chrome inspect برای طراحی وبسایت

 

فکت۳: من به این رشته علاقه دارم از کجا میتوانم بهترین یادگیری را داشته باشم؟

– آموزش بسیار تا بسیار تخصص مهمی است و یادگیری اشتباه یک رشته میتواند به کلی علاقه شمارا به آن کم کند و حتی شمارا از راه اصلی خودتان دور کند. از طرفی هرجا که نگاه کنید یک پکیج آموزشی میبینید. از سایت های اینترنتی گرفته تا تمام موسسات و آکادمی هایی که ادعا میکنند بهترین آموزش در ایران! را دارند.
– پس انتخاب مچموعه آموزشی مناسب یکی از مهترین قدم های شماست. من با تجربه کاری و آموزشی که در این زمینه داشتم به شما پیشنهاد میکنم این پارامترها را در نظر بگیرید.
۱- از سابقه آموزشی آن مجموعه مطلع بشید. تجربه کاری در آموزش بسیار تا بسیار مهم است. مجموعه ای که تمام دارایی اش یک کانال تلگرامی است قطعا نمیتواند برای شما انتخاب مناسبی باشد پس درمورد آن کامل تحقیق کنید. داشتن یک وبسایت قدرتمند و کامل میتواند یکی از ویژگی هایی باشد که شرکت های معتبر امروزه به جد پیگیر آن هستند.
۲- به زمان دوره دقت کنید. معمولا افراد ترغیب میشوند در دوره های که زمان کمتری دارند شرکت کنند اما باید این حقیقت را قبول کنیم برای یادگیری یک رشته باید زحمت و زمان مناسبی را صرف کنیم. یک مدرس میتواند آموزشش را در هر بازه زمانی محدود کند اما قطعا بازنده نهایی شما خواهید بود چراکه با توهم یادگیری وارد میشوید اما در انتها چیزی جز سرخوردگی و آموزشی ناقص برای شما چیزی نخواهد ماند. از طرفی برخی موسسات سعی در افزایش زمان یک دوره با هدف حرفه ای نشان دادن آموزش خود، میکنند. شما وارد یک آموزش بلند مدت خواهید شد ولی اینقدر زمان آموزش بالاست و حجم آموخته های شما پایین در که اواسط راه از این سبک اموزش خسته خواهید شد و دوره را رها میکنید.میتوانید با مقایسه و یا صحبت با افراد متخصص زمان مناسب برای یادگیری یک رشته را مشخص کنید. ( در صورت نیاز میتوانید در پایین همین نوشته سوالات خود را بپرسید و یا با پشتیبانی کانون کارآفرینی دانشگاه تهران تماس بگیرید. )
۳- مدرک گرا نباشید. انتخاب یک موسسه معتبر با مدرک معتبر خوب است اما دقت کنید کیفیت یادگیری شما بسیار مهمتر است. از طرفی مدارکی تحت عنوان بین المللی و یا امثال مشابه شمارا به اشتباه نیاندازد. میتوان با ۲۰ هزارتومان یک مدرک به اصطلاح بین المللی را تهیه کرد!. در نتیجه در مورد مدارکی که گفته میشود تحقیق کنید ولی پیشنهاد من به شما اینست که بجای مدرک در مورد کیفیت آموزشی آن مجموعه تحقیق بیشتری کنید.
۴- نظر شرکت کنندگان قبلی دوره را جویا شوید.برخی موسسات در غالب ویدئو یا فایل صوتی این نظرات را منتشر میکنند که میتواند نسبت به نظرسنجی های دیگر قابل اعتماد تر باشد. مجموعه ای که نظرات شرکنندگان خود را بخوبی منتشر نمیکند میتواند نشاندهنده سطح پایین آموزشی خود باشد.
۵- از آنها در مورد شیوه آموزششان سوال کنید. هر رشته شیوه آموزشی مخصوص به خود را دارد و یک سبک آموزشی یکسان برای تمامی دوره ها نشاندهنده سطح پایین آموزشی آن مجموعه است.

۵ راه جلوگیری از شکست کسب و کار خود(قسمت دوم)

 

در انتها باید دقت کنیم که شروع یادگیری شما به همراه بررسی دقیق میتواند آینده کاری شمارا تضمین کند.