Ui و Ux چیست؟

دو کلمه ی Ui و Ux در طراحی سایت بسیار مورد استفاده قرار می گیرند و در سال های اخیر علاقه مندان به یادگیری طراحی وب و متخصص شدن در Ui و Ux رشد زیادی داشته است.
ما در این مقاله سعی داریم که تعریف کلی از Ui و Ux ارائه دهیم و تفاوت بین این دو مفهوم را با زبان ساده شرح دهیم.

Ui چیست؟

Uiکوتاه شده ی کلمه ی User Interface می باشد و به معنی “رابط کاربری” است.رابط کاربری طرح گرافیکی یک برنامه می باشد و این شامل همه ی دکمه هایی است که کاربر بر روی آن کلیک می کند،متنی که می خواند،تصاویری که می بیند و هر قسمت دیگری که با آن در تعامل می باشد.
به صورت کلی صفحه نمایش،عناصر بصری و … هر کدام از این قسمت ها باید طراحی شوند.
رابط کاربری به معنی طراحی بخش هایی از محصول عرضه شده می باشد که کاربر آن را مشاهده می کند و آن را مورد استفاده قرار می دهد.همه ی این فعالیت ها در حیطه ی فعالیت طراحان Ui است و آن ها تصمیم می گیرند که برنامه ی مورد نظر به چه شکلی ظاهر شود و طراحان Ui،رابط کاربری را ایجاد می کنند برخلاف طراحان Ux که اثر متقابل بین انسان و ماشین را نشان می دهد و بر روی حس کلی مار تمرکز می کند،طراحا Ui بر روی نحوه ی ارائه محصول کار می کنند.
طراحان Ui ، طراحان گرافیک می باشند و اصل مهم در کار آن ها زیبایی شناسی می باشد و وظیفه ی آن ها جذاب و دیدنی نشان دادن محصول یا برنامه ی مورد نظرمی باشد.
رابط کاربری باید اطمینان پیدا کند از اینکه چه عناصر زیبایی شناختی و چه عناصر بصری در جهت هدف مورد به صورت منسجم در حرکت باشند.

Ux چیست؟

Ux کوتاه شده ی User Experience است و به معنای “تجربه ی کاربر” می باشد.طراحی این قسمت باعث جلب توجه کاربران و راحتی آنان است و طراح Ux باید تلاش کند تا عملکرد سایت به صورتی بهبود یابد که کاربران جذب شوند و در واقع کاربر را به آن قسمتی که می خواهد هدایت کند و محیط راحت و جذابی را برای آن ها مهیا سازد،به صورتی که به بهترین نحو به نیازهای آن ها پاسخ داده شود،که این خود شامل در نظر گرفتن کلیه ی عواطف،احساسات،نیاز ها،رفتارها و اعتقادات کاربران قبل از استفاده،زمان استفاده و بعد از استفاده می باشد.
طراح Ux جدا از زیبا سازی سایت باید آن را به گونه ای طراحی کند که بین کاربر و محصول رابطه ی احساسی برقرا شود،بدین معنی که می بایست هیجان و احساسات کاربر را در بربگیرد.
هرچه که عملکرد طراح Ux بهتر شود،می تواند تاثیر بسیار زیادی بر رونق کسی و‌کار داشته باشد.به بیان دیگر وظیفه ی طراح Ux مردبط یا علوم شناختی است،که به طور عمده در حوزه ی دیجیتال تعریف و به کار گرفته می شود.

تفاوت Uiو  Ux چیست؟

رابط کاربری (Ui) و تجربه کاربری (Ux) مکمل یکدیگر می باشندو نمی توان یکی را بر دیگری ترجیح داد.
Ui یا همان User Interface به معنی رابط کاربری است و در واقع هر چیزی که مربوط به ظاهر سایت و نمایش آن باشد اعم از متن،محتوا،محصولات،تصاویر و … در این فیلد قرار می گیرد.از طرفی دیگر Ux یا User Experince به معنی تجربه کاربری است و عواطف کاربران نسبت به طراحی سایت را بیان می کند،به زبان ساده تر،واکنش کاربران نسبت به تمام بخش های یک سایت است.
مثلا یک سایت را در نظر بگیرید که در ظاهر جذاب به چشم می آید اما کار کردن با آن دشوار است،این نتیجه ی Ui عالی و Ux ضعیف است و همچنین حالت برعکس آن موردی است که ظاهر یک سایت چندان دلچسب نیست ولی کار کردن با آن راحت است،که این نتیجه ی Ui ضعیف و Uxعالی می باشد.
در نتیجه برای بهبود بخشیدن روند سایت و محصول خود باید در نشر داشته باشید که این دو مورد زمانی بهترین نتیجه را می دهند که ب یکدیگر ترکیب شوند و لازمه آن متخصص شدن در هر دو‌زمینه است.

برای یادگیری بهتر این دو موضوع مهم  و متخصص شدن در هرکدام از این زمینه ها میتوانید به صفحات آموزش طراحی رابط کاربری و آموزش طراحی تجربه کاربری مراجعه نمائید.